Cel wyprawy

Wyprawa trzyosobowego zespołu Jarek Gawrysiak-Piotr Tomala-Rafał Fronia na:

Mount Everest 8848 m n.p.m. - Lhotse 8516 m n.p.m. – przez lodospady Khumbu, Kocioł Zachodni i ścianą zachodnią.

Wyprawa na te dwa szczyty (najwyższą i czwartą pod względem wysokości górę świata) stanowi swoisty trening wysokościowy i sprawdzian przed zbliżającą się Zimową Wyprawą na K2.

Choć są to dwa odrębne ośmiotysięczniki, to jednak większość całego przedsięwzięcia przebiega wspólnie – logistyka, trekking, sama baza oraz droga wspinaczkowa przez lodospady Khumbu – aż do obozu III są takie same, stąd połączenie obu celów.

 

Tytuł zastępczy
 
 

Opis wyprawy:

via Doha w Katarze udajemy się do stolicy Nepalu – Kathmandu, tam po dokonaniu niezbędnych formalności i zakupów polecimy niewielkim samolotem do Lukli, skąd rozpoczyna się kilkudniowy trekking do bazy położonej na wysokości 5400 m n.p.m. na Lodowcu Khumbu.

Początek wspinaczki prowadzi przez niebezpieczny i zatłoczony Icefall – potężny lodospad, gdzie lodowiec Khumbu przełamuje się opadając ponad 600 metrów w dół tworząc lodowe szczeliny i seraki. Aby uniknąć wielokrotnego przekraczania lodospadu będziemy się aklimatyzować zdobywając szczyt Lobuche – 6119 m n.p.m. Tam, na szczycie, pomieszkamy minimum dwie noce i już zaaklimatyzowani powrócimy do Bazy.

Główna wspinaczka to przekroczenie lodospadu – założenie CI powyżej trudności w Kotle Zachodnim, potem wzdłuż dna Kotła wciśniętego pomiędzy grań Nuptse i Everestu do CII na wysokości 6400 m. Dalej droga wiedzie zachodnią ścianą Lhotse do CIII na wysokości 7160 m. Tu powyżej obozu rozejdą się drogi naszej wyprawy.

Jarek będzie się wspinał na Przełęcz Południową rozdzielającą Lhotse i Everest z obozem CIV na wysokości 8000 m i dalej granią do szczytu Everestu, natomiast zespół Piotr i Rafał po założeniu obozu CIV na wysokości 7950 m w zachodniej ścianie Lhotse kontynuować będą wspinanie stromym, 500 metrowym kuluarem wyprowadzającym na przełączkę tuż poniżej szczytu i sam wierzchołek. Po zdobyciu Everestu Jarek ma nadzieję powtórzyć naszą drogę i dodatkowo zdobyć Lhotse.

Cała wyprawa potrwa ponad dwa miesiące, mamy nadzieję iż wieści od nas będą pojawiały się na stronie himalaisci.pl tak często, jak to tylko możliwe.